CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 4 noiembrie 2009

Simbol Denumire 04.11.2009
EUR   Euro4.3005-0.0012
USD   Dolarul SUA2.9130-0.0246
XAU   Gramul de aur102.2558+2.4575
AUD   Dolarul australian2.6433+0.0185
CAD   Dolarul canadian2.7467+0.0339
CHF   Francul elveţian2.8458+0.0009
CZK   Coroana cehă0.1650+0.0023
DKK   Coroana daneză0.5779-0.0001
EGP   Lira egipteană0.5326-0.0042
GBP   Lira sterlină4.8163+0.0247
100HUF   100 Forinți maghiari1.5533+0.0130
100JPY   100 Yeni japonezi3.2051-0.0546
MDL   Leul moldovenesc0.2632+0.0001
NOK   Coroana norvegiană0.5095+0.0066
PLN   Zlotul polonez1.0077+0.0097
SEK   Coroana suedeză0.4130+0.0039
TRY   Lira turcească1.9459+0.0049
XDR   DST4.6455+0.0140
RUB   Rubla rusească0.0995-0.0006
BGN   Leva bulgarească2.1988-0.0007
ZAR   Randul sud-african0.3762+0.0062
BRL   Realul brazilian1.6694+0.0057
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4267-0.0035
INR   Rupia indiană0.0620-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2472-0.0007
MXN   Peso-ul mexican0.2200-0.0005
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.1117+0.0218
RSD   Dinarul sârbesc0.0455-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.3529-0.0038
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.7931-0.0066

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.