CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 27.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 8 octombrie 2009

Simbol Denumire 08.10.2009
EUR   Euro4.2766+0.0093
USD   Dolarul SUA2.8952-0.0049
XAU   Gramul de aur98.1680+0.5632
AUD   Dolarul australian2.6177+0.0256
CAD   Dolarul canadian2.7418-0.0047
CHF   Francul elveţian2.8216+0.0032
CZK   Coroana cehă0.1661+0.0001
DKK   Coroana daneză0.5745+0.0012
EGP   Lira egipteană0.5285-0.0008
GBP   Lira sterlină4.6500+0.0409
100HUF   100 Forinți maghiari1.5813-0.0148
100JPY   100 Yeni japonezi3.2797-0.0066
MDL   Leul moldovenesc0.2575+0.0014
NOK   Coroana norvegiană0.5110-0.0010
PLN   Zlotul polonez1.0110-0.0065
SEK   Coroana suedeză0.4156+0.0005
TRY   Lira turcească1.9827+0.0044
XDR   DST4.6162+0.0187
RUB   Rubla rusească0.0979+0.0004
BGN   Leva bulgarească2.1866+0.0047
ZAR   Randul sud-african0.3954+0.0064
BRL   Realul brazilian1.6559+0.0037
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4241-0.0007
INR   Rupia indiană0.0624+0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2481+0.0003
MXN   Peso-ul mexican0.2176+0.0031
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.1396-0.0034
RSD   Dinarul sârbesc0.0459+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.3473-0.0005
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.7882-0.0014

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.

  • 27.10.2026 | Economie

    Sapte din zece companii din Romania nu sunt pregatite pentru controalele fiscale digitale

    Aproximativ 71% dintre companiile din Romania nu au realizat niciun exercitiu de pregatire pentru o inspectie fiscala bazata pe datele transmise prin sistemul SAF-T, potrivit sondajului "Preturi de transfer, TVA si inspectii fiscale digitale”, realizat de EY Romania in octombrie 2026 in randul reprezentantilor mediului de afaceri.

  • 19.10.2026 | HR/Cariere

    Aproape 55% dintre angajatii romani se simt obositi sau suprasolicitati saptamanal

    Aproape 55% dintre angajatii romani spun ca se simt obositi sau suprasolicitati din cauza muncii zilnic sau de cateva ori pe saptamana, potrivit unui sondaj realizat de Genesis Property pe un esantion de 1.026 de utilizatori de internet din Romania. Doar 12,5% isi descriu nivelul de energie profesionala ca fiind foarte bun, in timp ce peste 16% afirma ca se simt frecvent epuizati, in burnout sau aproape de burnout.