CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 8 septembrie 2009

Simbol Denumire 08.09.2009
EUR   Euro4.2382-0.0052
USD   Dolarul SUA2.9292-0.0280
XAU   Gramul de aur94.8803+0.4582
AUD   Dolarul australian2.5285-0.0021
CAD   Dolarul canadian2.7434-0.0016
CHF   Francul elveţian2.7953-0.0015
CZK   Coroana cehă0.1666+0.0002
DKK   Coroana daneză0.5694-0.0007
EGP   Lira egipteană0.5300-0.0049
GBP   Lira sterlină4.8525+0.0010
100HUF   100 Forinți maghiari1.5586-0.0013
100JPY   100 Yeni japonezi3.1769-0.0006
MDL   Leul moldovenesc0.2637-0.0012
NOK   Coroana norvegiană0.4943+0.0006
PLN   Zlotul polonez1.0367+0.0051
SEK   Coroana suedeză0.4165+0.0002
TRY   Lira turcească1.9735-0.0103
XDR   DST4.6443-0.0057
RUB   Rubla rusească0.0935-0.0006
BGN   Leva bulgarească2.1670-0.0026
ZAR   Randul sud-african0.3891-0.0002
BRL   Realul brazilian1.5886-0.0155
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4289-0.0041
INR   Rupia indiană0.0603-0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2377-0.0019
MXN   Peso-ul mexican0.2207-0.0001
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.0429-0.0063
RSD   Dinarul sârbesc0.04550
UAH   Hryvna ucraineană0.3333-0.0005
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.7974-0.0077

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.