CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 14.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu este final, eșecul nu este fatal: curajul de a continua este ceea ce contează.”

Winston Churchill

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 8 septembrie 2009

Simbol Denumire 08.09.2009
EUR   Euro4.2382-0.0052
USD   Dolarul SUA2.9292-0.0280
XAU   Gramul de aur94.8803+0.4582
AUD   Dolarul australian2.5285-0.0021
CAD   Dolarul canadian2.7434-0.0016
CHF   Francul elveţian2.7953-0.0015
CZK   Coroana cehă0.1666+0.0002
DKK   Coroana daneză0.5694-0.0007
EGP   Lira egipteană0.5300-0.0049
GBP   Lira sterlină4.8525+0.0010
100HUF   100 Forinți maghiari1.5586-0.0013
100JPY   100 Yeni japonezi3.1769-0.0006
MDL   Leul moldovenesc0.2637-0.0012
NOK   Coroana norvegiană0.4943+0.0006
PLN   Zlotul polonez1.0367+0.0051
SEK   Coroana suedeză0.4165+0.0002
TRY   Lira turcească1.9735-0.0103
XDR   DST4.6443-0.0057
RUB   Rubla rusească0.0935-0.0006
BGN   Leva bulgarească2.1670-0.0026
ZAR   Randul sud-african0.3891-0.0002
BRL   Realul brazilian1.5886-0.0155
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4289-0.0041
INR   Rupia indiană0.0603-0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2377-0.0019
MXN   Peso-ul mexican0.2207-0.0001
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.0429-0.0063
RSD   Dinarul sârbesc0.04550
UAH   Hryvna ucraineană0.3333-0.0005
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.7974-0.0077

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.