CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 3 septembrie 2009

Simbol Denumire 03.09.2009
EUR   Euro4.2442+0.0070
USD   Dolarul SUA2.9673-0.0134
XAU   Gramul de aur93.7853+2.3146
AUD   Dolarul australian2.4899+0.0167
CAD   Dolarul canadian2.6958-0.0035
CHF   Francul elveţian2.8031+0.0103
CZK   Coroana cehă0.1654+0.0008
DKK   Coroana daneză0.5702+0.0009
EGP   Lira egipteană0.5365-0.0023
GBP   Lira sterlină4.8538+0.0388
100HUF   100 Forinți maghiari1.5450+0.0114
100JPY   100 Yeni japonezi3.2112-0.0075
MDL   Leul moldovenesc0.2649+0.0004
NOK   Coroana norvegiană0.4919+0.0044
PLN   Zlotul polonez1.0243+0.0110
SEK   Coroana suedeză0.4120+0.0022
TRY   Lira turcească1.9652-0.0017
XDR   DST4.6564+0.0337
RUB   Rubla rusească0.0935+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.1701+0.0036
ZAR   Randul sud-african0.3818+0.0039
BRL   Realul brazilian1.5744+0.0166
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4345-0.0018
INR   Rupia indiană0.0606-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2384-0.0005
MXN   Peso-ul mexican0.2187+0.0006
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.0144+0.0067
RSD   Dinarul sârbesc0.0454+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.3451-0.0013
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8080-0.0036

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.