CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 30.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Pentru a reuşi în viaţă, ai nevoie de două lucruri: de ignoranţă şi de încredere.”

Mark Twain

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 18 mai 2009

Simbol Denumire 18.05.2009
EUR   Euro4.1760-0.0163
USD   Dolarul SUA3.0999+0.0079
XAU   Gramul de aur92.7204+0.7828
AUD   Dolarul australian2.3415+0.0045
CAD   Dolarul canadian2.6439+0.0096
CHF   Francul elveţian2.7614-0.0266
CZK   Coroana cehă0.1550-0.0005
DKK   Coroana daneză0.5609-0.0020
EGP   Lira egipteană0.5515+0.0010
GBP   Lira sterlină4.7240+0.0344
100HUF   100 Forinți maghiari1.4581+0.0041
100JPY   100 Yeni japonezi3.2386-0.0202
MDL   Leul moldovenesc0.2734-0.0011
NOK   Coroana norvegiană0.4751+0.0001
PLN   Zlotul polonez0.9330-0.0013
SEK   Coroana suedeză0.3941+0.0021
TRY   Lira turcească1.9890+0.0168
XDR   DST4.6907+0.0011
RUB   Rubla rusească0.0963+0.0001
BGN   Leva bulgarească2.1351-0.0084
ZAR   Randul sud-african0.3589-0.0016
BRL   Realul brazilian1.4668-0.0159
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4540+0.0011
INR   Rupia indiană0.0647+0.0023
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2461+0.0001
MXN   Peso-ul mexican0.2340+0.0005
NZD   Dolarul neo-zeelandez1.8235+0.0025
RSD   Dinarul sârbesc0.0443-0.0002
UAH   Hryvna ucraineană0.4056+0.0011
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8438+0.0022

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.