CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 21 aprilie 2009

Simbol Denumire 21.04.2009
EUR   Euro4.2430+0.0245
USD   Dolarul SUA3.2747+0.0493
XAU   Gramul de aur93.5056+3.0040
AUD   Dolarul australian2.2985-0.0262
CAD   Dolarul canadian2.6482-0.0092
CHF   Francul elveţian2.8009+0.0265
CZK   Coroana cehă0.1568-0.0001
DKK   Coroana daneză0.5696+0.0032
EGP   Lira egipteană0.5807+0.0082
GBP   Lira sterlină4.7717+0.0072
100HUF   100 Forinți maghiari1.4176-0.0142
100JPY   100 Yeni japonezi3.3356+0.0897
MDL   Leul moldovenesc0.2887+0.0054
NOK   Coroana norvegiană0.4818+0.0024
PLN   Zlotul polonez0.9604-0.0173
SEK   Coroana suedeză0.3808-0.0004
TRY   Lira turcească1.9781-0.0202
XDR   DST4.8483+0.0794
RUB   Rubla rusească0.0961-0.0003
BGN   Leva bulgarească2.1694+0.0125
ZAR   Randul sud-african0.3591-0.0015
BRL   Realul brazilian1.4655-0.0172
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4796+0.0073
INR   Rupia indiană0.0651+0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2427+0.0005
MXN   Peso-ul mexican0.2449-0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez1.8248-0.0203
RSD   Dinarul sârbesc0.0456+0.0002
UAH   Hryvna ucraineană0.4066+0.0062
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8916+0.0136

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.