CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 19.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Procrastinarea este frica de succes. Oamenii procrastinează pentru că se tem de succes. Deoarece este greu sa ai succes, iar succesul poartă o responsabilitate, este mult mai ușor să amâni și să trăiești pe filosofia "într-o zi voi face".”

Denis Waitley

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 25 martie 2009

Simbol Denumire 25.03.2009
EUR   Euro4.2838-0.0086
USD   Dolarul SUA3.1693-0.0011
XAU   Gramul de aur93.9582-0.6539
AUD   Dolarul australian2.2098-0.0088
CAD   Dolarul canadian2.5695-0.0172
CHF   Francul elveţian2.8143+0.0002
CZK   Coroana cehă0.1566-0.0023
DKK   Coroana daneză0.5751-0.0011
EGP   Lira egipteană0.5626-0.0007
GBP   Lira sterlină4.6226-0.0307
100HUF   100 Forinți maghiari1.4258+0.0041
100JPY   100 Yeni japonezi3.2451+0.0196
MDL   Leul moldovenesc0.2881-0.0006
NOK   Coroana norvegiană0.4965-0.0023
PLN   Zlotul polonez0.9399-0.0041
SEK   Coroana suedeză0.3920-0.0014
TRY   Lira turcească1.9026-0.0076
XDR   DST4.7786-0.0106
RUB   Rubla rusească0.0943-0.0009
BGN   Leva bulgarească2.1903-0.0044
ZAR   Randul sud-african0.3320-0.0028
BRL   Realul brazilian1.4156-0.0007
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4637-0.0005
INR   Rupia indiană0.06250
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2325+0.0028
MXN   Peso-ul mexican0.2204-0.0019
NZD   Dolarul neo-zeelandez1.7871-0.0058
RSD   Dinarul sârbesc0.0451-0.0003
UAH   Hryvna ucraineană0.3871-0.0008
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8623-0.0008

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 19.10.2026 | HR/Cariere

    Aproape 55% dintre angajatii romani se simt obositi sau suprasolicitati saptamanal

    Aproape 55% dintre angajatii romani spun ca se simt obositi sau suprasolicitati din cauza muncii zilnic sau de cateva ori pe saptamana, potrivit unui sondaj realizat de Genesis Property pe un esantion de 1.026 de utilizatori de internet din Romania. Doar 12,5% isi descriu nivelul de energie profesionala ca fiind foarte bun, in timp ce peste 16% afirma ca se simt frecvent epuizati, in burnout sau aproape de burnout.

  • 19.10.2026 | Imobiliare

    Piata industriala si logistica a incetinit cu 30% in primele noua luni, dupa anul record 2025

    Piata industriala si logistica din Romania a incetinit in 2026, dupa un an record. In primele noua luni, tranzactiile de inchiriere raportate public au ajuns la aproximativ 450.000 de metri patrati, cu circa 30% mai putin decat in aceeasi perioada a anului trecut, potrivit datelor Colliers.

  • 19.10.2026 | Finante-Banci

    15.000 de clienti ING Bank Romania au deschis cont prin platforma de investitii ING Invest

    ING Bank Romania anunta ca 15.000 de clienti si-au deschis un cont prin ING Invest, la mai putin de o luna de la activarea platformei. Disponibila in aplicatia mobila ING Home'Bank, aceasta permite cumpararea si vanzarea de actiuni si ETF-uri listate la Bursa de Valori Bucuresti si pe principalele piete europene.

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.