CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 19.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Procrastinarea este frica de succes. Oamenii procrastinează pentru că se tem de succes. Deoarece este greu sa ai succes, iar succesul poartă o responsabilitate, este mult mai ușor să amâni și să trăiești pe filosofia "într-o zi voi face".”

Denis Waitley

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 16 martie 2009

Simbol Denumire 16.03.2009
EUR   Euro4.2862+0.0095
USD   Dolarul SUA3.2884-0.0274
XAU   Gramul de aur97.6383-0.5295
AUD   Dolarul australian2.1765-0.0023
CAD   Dolarul canadian2.5953+0.0034
CHF   Francul elveţian2.7803-0.0164
CZK   Coroana cehă0.1615-0.0001
DKK   Coroana daneză0.5750+0.0013
EGP   Lira egipteană0.5832+0.0006
GBP   Lira sterlină4.6736+0.0215
100HUF   100 Forinți maghiari1.4444-0.0006
100JPY   100 Yeni japonezi3.3417-0.0390
MDL   Leul moldovenesc0.3065-0.0099
NOK   Coroana norvegiană0.4868+0.0017
PLN   Zlotul polonez0.9642+0.0082
SEK   Coroana suedeză0.3901+0.0032
TRY   Lira turcească1.9471+0.0010
XDR   DST4.8963-0.0304
RUB   Rubla rusească0.0946-0.0007
BGN   Leva bulgarească2.1915+0.0049
ZAR   Randul sud-african0.3331+0.0003
BRL   Realul brazilian1.4312-0.0108
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4808-0.0042
INR   Rupia indiană0.0640-0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2283+0.0047
MXN   Peso-ul mexican0.2269+0.0014
NZD   Dolarul neo-zeelandez1.7432+0.0117
RSD   Dinarul sârbesc0.0454+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.4067-0.0011
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8952-0.0077

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 19.10.2026 | HR/Cariere

    Aproape 55% dintre angajatii romani se simt obositi sau suprasolicitati saptamanal

    Aproape 55% dintre angajatii romani spun ca se simt obositi sau suprasolicitati din cauza muncii zilnic sau de cateva ori pe saptamana, potrivit unui sondaj realizat de Genesis Property pe un esantion de 1.026 de utilizatori de internet din Romania. Doar 12,5% isi descriu nivelul de energie profesionala ca fiind foarte bun, in timp ce peste 16% afirma ca se simt frecvent epuizati, in burnout sau aproape de burnout.

  • 19.10.2026 | Imobiliare

    Piata industriala si logistica a incetinit cu 30% in primele noua luni, dupa anul record 2025

    Piata industriala si logistica din Romania a incetinit in 2026, dupa un an record. In primele noua luni, tranzactiile de inchiriere raportate public au ajuns la aproximativ 450.000 de metri patrati, cu circa 30% mai putin decat in aceeasi perioada a anului trecut, potrivit datelor Colliers.

  • 19.10.2026 | Finante-Banci

    15.000 de clienti ING Bank Romania au deschis cont prin platforma de investitii ING Invest

    ING Bank Romania anunta ca 15.000 de clienti si-au deschis un cont prin ING Invest, la mai putin de o luna de la activarea platformei. Disponibila in aplicatia mobila ING Home'Bank, aceasta permite cumpararea si vanzarea de actiuni si ETF-uri listate la Bursa de Valori Bucuresti si pe principalele piete europene.

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.