CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 9 martie 2009

Simbol Denumire 09.03.2009
EUR   Euro4.2939+0.0036
USD   Dolarul SUA3.4037+0.0192
XAU   Gramul de aur102.3103+0.2351
AUD   Dolarul australian2.1622-0.0012
CAD   Dolarul canadian2.6335-0.0041
CHF   Francul elveţian2.9347+0.0034
CZK   Coroana cehă0.1557+0.0026
DKK   Coroana daneză0.5763+0.0004
EGP   Lira egipteană0.6068+0.0035
GBP   Lira sterlină4.7316-0.0825
100HUF   100 Forinți maghiari1.3816+0.0243
100JPY   100 Yeni japonezi3.4417-0.0557
MDL   Leul moldovenesc0.3155-0.0044
NOK   Coroana norvegiană0.4799+0.0004
PLN   Zlotul polonez0.9046+0.0002
SEK   Coroana suedeză0.3716+0.0070
TRY   Lira turcească1.8831-0.0080
XDR   DST4.9858-0.0029
RUB   Rubla rusească0.0955+0.0008
BGN   Leva bulgarească2.1955+0.0019
ZAR   Randul sud-african0.3219+0.0007
BRL   Realul brazilian1.4261+0.0106
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4976+0.0028
INR   Rupia indiană0.0656+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2199+0.0014
MXN   Peso-ul mexican0.2233+0.0028
NZD   Dolarul neo-zeelandez1.6939-0.0036
RSD   Dinarul sârbesc0.0452-0.0002
UAH   Hryvna ucraineană0.4149+0.0004
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9268+0.0053

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.