CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“ Lucruri pot veni la cei care așteaptă, dar numai cele lăsate de cei care se agită.”

Abraham Lincoln

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 31 decembrie 2008

Simbol Denumire 31.12.2008
EUR   Euro3.9852-0.0008
USD   Dolarul SUA2.8342+0.0288
XAU   Gramul de aur78.7536+0.2375
AUD   Dolarul australian1.9621+0.0163
CAD   Dolarul canadian2.3248+0.0442
CHF   Francul elveţian2.6717+0.0002
CZK   Coroana cehă0.1495-0.0004
DKK   Coroana daneză0.5348-0.0002
EGP   Lira egipteană0.5141+0.0053
GBP   Lira sterlină4.1169+0.0392
100HUF   100 Forinți maghiari1.5034+0.0048
100JPY   100 Yeni japonezi3.1419+0.0260
MDL   Leul moldovenesc0.2704+0.0032
NOK   Coroana norvegiană0.4068+0.0031
PLN   Zlotul polonez0.9554-0.0075
SEK   Coroana suedeză0.3648+0.0001
TRY   Lira turcească1.8563+0.0036
XDR   DST4.3753+0.0272
RUB   Rubla rusească0.0964+0.0005
BGN   Leva bulgarească2.0376-0.0004
SKK   Coroana slovacă0.13220

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.