CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 14.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu este final, eșecul nu este fatal: curajul de a continua este ceea ce contează.”

Winston Churchill

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 27 decembrie 2007

Simbol Denumire 27.12.2007
EUR   Euro3.5282+0.0609
USD   Dolarul SUA2.4327+0.0241
XAU   Gramul de aur64.3801+1.6206
AUD   Dolarul australian2.1219+0.0229
CAD   Dolarul canadian2.4732+0.0358
CHF   Francul elveţian2.1148+0.0316
CZK   Coroana cehă0.1325+0.0019
DKK   Coroana daneză0.4732+0.0086
EGP   Lira egipteană0.4394+0.0025
GBP   Lira sterlină4.8418+0.0692
100HUF   100 Forinți maghiari1.3885+0.0227
100JPY   100 Yeni japonezi2.1279+0.0177
MDL   Leul moldovenesc0.2170+0.0037
NOK   Coroana norvegiană0.4399+0.0072
PLN   Zlotul polonez0.9760+0.0147
SEK   Coroana suedeză0.3730+0.0069
TRY   Lira turcească2.0658+0.0360
XDR   DST3.8282+0.0599
RUB   Rubla rusească0.0986+0.0012
BGN   Leva bulgarească1.8039+0.0311
SKK   Coroana slovacă0.1049+0.0015

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.