CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 24 iulie 2006

Simbol Denumire 24.07.2006
EUR   Euro3.5672-0.0139
USD   Dolarul SUA2.8249-0.0039
XAU   Gramul de aur55.9994-0.9501
AUD   Dolarul australian2.1228-0.0059
CAD   Dolarul canadian2.4746-0.0332
CHF   Francul elveţian2.2651-0.0156
CZK   Coroana cehă0.1254-0.0007
DKK   Coroana daneză0.4782-0.0019
EGP   Lira egipteană0.4916-0.0007
GBP   Lira sterlină5.2336-0.0111
100HUF   100 Forinți maghiari1.2790-0.0207
100JPY   100 Yeni japonezi2.4211-0.0130
MDL   Leul moldovenesc0.2108-0.0009
NOK   Coroana norvegiană0.4483-0.0029
PLN   Zlotul polonez0.9019-0.0029
SEK   Coroana suedeză0.3853-0.0026
TRY   Lira turcească1.8172-0.0065
XDR   DST4.1584-0.0174

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.